Jocurile Olimpice 2016

+15 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 16 august 2016

Finala de la 400m feminin de la Jocurile Olimpice a fost una cu un final de-a dreptul fabulos, dar în același timp dramatic.

Shaunae Miller (22 de ani/Bahamas) a câștigat aurul după ce s-a aruncat pe burtă în momentul când trebuia să treacă linia de sosire și a devansat-o pe adversara directă Allyson Felix (SUA).

Imaginile cu sportiva din Bahamas au făcut înconjurul lumii și le puteți vedea în GALERIA FOTO de sus.

Miller a terminat cu timpul de 49.44 secunde, în timp ce adversara sa a oprit cronometrul la 49.51 secunde.

Un lucru asemănător la această ediție a Jocurilor Olimpice a mai fost făcut de atletul brazilian Joao Vitor De Oliveira, care a plonjat la linia de finiș în cursa din calificările de 110 metri garduri și a obținut locul 4.