Europa League

FOTO și VIDEO » AliBack! Atacantul a revenit cu gol după accidentare și le dă speranțe campionilor înaintea meciului retur cu West Ham

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 18 august 2016

Astra a terminat la egalitate meciul jucat contra englezilor de la West Ham, scor 1-1, în partida tur din play-off-ul Europa League, disputată la Giurgiu.

FINAL » Astra - West Ham 1-1
Alibec '83/Noble '45 (pen.)
liveTEXT/VIDEO

West Ham a început meciul în atac, iar în minutul 10 Silviu Lung a intervent salvator la lovitura de cap expediată de Calleri. Trei minute mai târziu, Teixeira a scos de pe linia porții balonul expediat de Bilici.

Același Teixeria a ratat prima ocazie importantă a Astrei, în minutul 15, dar șutul său a fost respins cu dificultate de portarul englezilor.

West Ham a deschis scorul din penalty, chiar înainte de pauză, prin Noble, după un henț comis de Săpunaru în careu.

Șumudică s-a dovedit inspirat după pauză și în minutul 58 l-a trimis în teren pe Alibec, revenit după accidentarea suferită la EURO 2016, în meciul contra Albaniei.

Atacantul giurgiuvenilor a restabilit egalitatea pe tabelă cu mai puțin de 10 minute înainte de final, cu un șut puternic de la marginea careului mic.

Meciul retur va avea loc joia viitoare, în Anglia, de la ora 21:45.

EchipeLE de start:

Astra: Lung Jr. - Vangjeli, Alves, Fabricio, Maranhao - Săpunaru, Lovin - Ioniță, Seto, Teixeira - Niculae
Rezerve: Gavrilaș, Oros, Balaure, Stan, Florea, Mansaly, Alibec
Antrenor: Cristian Petre

West Ham: Randolph - Byram, Oxford, Ogbonna, Burke - Tore, Noble, Obiang, Antonio - Calleri, Valencia
Rezerve: Adrian - Reid, Kouyate, Fletcher, Collins, Browne, Carroll
Antrenor: Slaven Bilici