Stranieri

Maxim tot în tunel » ”Tricolorul” a fost introdus abia în minutul 66. Înlocuitorul său în primul unsprezece, Ozcan, a dat două pase de gol

Articol de Aurelian Botezatu  —  Saturday 27th of August 2016 12:00

Niciun semn de detensionare a relației dintre Alex Maxim și antrenorul său de la Stuttgart, Jos Luhukay. Aseară, în deplasarea cu Sandhausen (2-1), românul a fost lăsat din nou în afara primului unsprezece.

A doua oară la rând. Iar tabloidul Kicker a aflat și de ce are tehnicianul olandez un dintre împotriva mijlocașului de 26 de ani: "Maxim nu vine în ajutorul apărătorilor când se pierde mingea".

Mai rău, înlocuitorul său în linia mediană, turcul Ozcan, 18 ani, a dat două pase decisive. Mai întâi i-a centrat lui Terodde pentru 0-1, în finalul primei părți (39), apoi lui Gentner, la golul doi (65). Abia apoi a intrat și "tricolorul" (66). N-a avut realizări deosebite și a tremurat alături de coechipieri pe final, când gazdele, după ce au redus din handicap (76), au forțat egalarea.

159 de minutedin 270 posibile a jucat Maxim în primele 3 etape din 2.Bundesliga, marcând o dată