Tenis

Scurt, fără emoții. Irina Begu a fost eliminată de la US Open

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 29 august 2016

Lesia Țurenko (99 WTA) nu i-a dat nicio șansă Irinei Begu (23 WTA), în primul tur de la US Open, învingând-o cu un categoric 6-0,  6-4.

Jucătoarea din Ucraina a fost de-a dreptul incredibilă în primul set, chiar dacă Irina Begu a avut o minge de break încă din primul game. De altfel, aceasta a fost singura șansă pentru Irina de a câștiga în primul set pe serviciul adversarei. Țurenko a închis la 6-0, într-un set fără istoric, disputat într-o singură direcție.

Setul doi începuse în aceeași manieră pentru jucătoarea noastră și după trei game-uri s-a văzut condusă cu 3-0. Begu a câștigat însă următorul game pe propriul serviciu. Românca avea să egaleze în cele din urmă, 3-3, însă n-a fost de ajuns pentru a o învinge pe ucraineancă.

Lesia Țurenko va juca în turul doi contra învingătoarei din partida Yafan Wang - Alison Van Uytvanck.

La US Open mai concurează și Simona Halep, Ana Bogdan, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu și Patricia Țig. Turneul se desfășoară în perioada 29 august - 11 septembrie. (vezi AICI adversarele româncelor).