Liga 2

FOTO + VIDEO AFC Rapid a făcut spectacol la debutul în Liga a 5-a » Victorie categorică obținută de giuleșteni

+16 Foto

Articol de Alin Grigore  —  duminică, 11 septembrie 2016

AFC Rapid, formația care deține palmaresul giuleștenilor, a debutat în Liga a 5-a și a obținut o victorie categorică, 5-0, cu ASSC Rapid București.

AFC Rapid - ASSC Rapid Băneasa 5-0
Au marcat:
Bărbălău 4', Berechet 30', Ioniță 45', Stancu 50' - pen., 75'

Rapid a început perfect meciul și a deschis scorul în minutul 4, prin Bărbălau, care a marcat cu un șut din careu, după o acțiune pe cont propriu. Berechet a făcut 2-0, în minutul 30, după un gol cu pieptul, din careu, iar la pauză, scorul a fost 3-0, grație golului lui Ioniță.

După revenirea de la cabine, Stancu a marcat de două ori. În minutul 50 a înscris din penalty, iar în minutul 75 a stabilit scorul final.

Echipa de start Rapid:  Dragnea - Boian, Ursescu, Cocu, Geambașu - Ioniță, Dachin - Stancu, Pilă, Bărbălău - Berechet
Rezerve: Toma, Georgescu, Tonea, Manole, Nemuc, Costanche, Dovlea

Lotul Rapidului este alcătuit în mare parte de juniori din grupa 1998-1999. AFC Rapid este antrenată de Silvian Dobre și Mihai Iosif, iar patronul echipei este Horia Manoliu, care a primit dreptul de a beneficia de tradiția ceferiștilor ca urmare a unei decizii pe care a luat-o George Copos.