Nationala

Aproape la Euro! "Naționala" feminină a învins Ucraina la Cluj și e pe loc calificabil la CE

Fetele sunt aproape de o performanță istorică

Articol de Ovidiu Minea  —  Friday 16th of September 2016 12:00

"Naționala" feminină a învins Ucraina la Cluj și e pe loc calificabil la CE cu o etapă înainte de final.

Fotbalul feminin din România e aproape de prima calificare din istorie la un turneu final. Aseară, fetele lui Mirel Albon aveau nevoie de victorie pentru a egala și a întrece în clasament Ucraina sau un egal mai mic decât 2-2 pentru a păstra șanse de Euro.

Și a fost succes. Într-un meci care s-a disputat în 11 minute! Havriștiuc a deschis scorul după un corner (4), Ovdiiciuk a egalat imediat (8), iar după alte trei minute, Dușa a stabilit scorul final, 2-1.

Poziție de calificare directă

Astfel, România e pe locul 2 în grupă. Pe care-l are asigurat, deoarece Ucraina și-a încheiat toate meciurile. Și-n ultima etapă joacă împotriva penultimului loc, Grecia. Pe 20 septembrie, la 20:00.

În acest moment, România e calificată, fiind pe ultimul din cele 6 locuri doi care merg direct. Are însă un meci în plus față de Rusia și Italia, care joacă azi.

Oricum, și dacă ar cădea pe locurile 7 sau 8, ultimele din clasamentul locurilor doi, România va disputa baraj pentru calificarea la Euro (Olanda, 16 iulie - 7 august 2017).

România - Ucraina 2-1
Marcatoare: Havriștiuc (4), Dușa (11) / Ovdiiciuk (8)
România: Părăluță - Corduneanu (50 Giurgiu), Havriștiuc, Ficzay, O. Oprea (63 Bătea) - Olar (cpt.), Sârghe, Bortan, Voicu - Dușa, L. Rus (46 Lunca). Selecționer: Mirel Albon
Ucraina: Zvarici - Filenko, Kraveț, Vasiliuk, Basanska - Diatel, Andrușciak (66 Kalinina), Apanașcenko - Boicenko (46 Himici), Kozirenko, Ovdiiciuk. Selecționer: Volodimir Reva

Clasament: 1. Franța 21p (7 jocuri, calificată), 2. ROMÂNIA 13p (7j), 3. Ucraina 13p (8j), 4. Grecia 6p (7j), 5. Albania (7j)