FOTO și VIDEO Steaua, victorie la limită cu ultima clasată » Florin Tănase, salvatorul roș-albaștrilor

+10 Foto

Articol de Adrian Pîclişan (foto)  —  Sunday, 18 September 2016

Steaua, liderul la zi în Liga 1, a învins în deplasare ACS Poli Timișoara, scor 1-0.

FINAL » ACS Poli - Steaua 0-1
Florin Tănase '8
liveTEXT/VIDEO

Steliștii au deschis rapid scorul, în minutul 8, când De Amorim a recuperat excelent o minge la mijlocul terenului, din fața lui Croitoru și i-a pasat lui Florin Tănase. Atacantul stelist a preluat balonul la marginea careului, iar apoi l-a învins pe Straton cu un șut bine plasat.

Prima ocazie importantă a Timișoarei a venit în minutul 18, când Henriche a trecut în flancul drept de Toșca și a pătruns în careu, dar șutul său a fost respins de lângă bară de Niță.

Atacurile Stelei din prima repriză au părut fără orizont, iar cu aproximativ 10 minute înainte de pauză, gazdele au ratat din nou o ocazie importantă, însă șutul lui Doman a fost respins de portarul Stelei.

La trei minute după pauză, Laurențiu Reghecampf a făcut o dublă schimbare și i-a introdus în teren pe Bourceanu și Boldrin, în locul lui Muniru și Vlad Achim.

Steaua și-ar fi putut majora avantajul în minutul 70, când Adi Popa a centrat în careu, dar mingea i-a depășit pe Golubovici și Ovidiu Popescu.

Până la final, Boldrin și Florin Tănase au mai ratat ocazii importante pentru roș-albaștri, însă meciul s-a încheiat cu victoria la limită a elevilor antrenați de Laurențiu Reghcampf.

"Roş-albaştrii" au reuşit prima victorie la Timişoara după 7 ani, precedentul succes pe Bega fiind înregistrat pe 1 noiembrie 2009, FC Timişoara-Steaua 0-1.

Cu succesul obținut astăzi, Steaua se distanțează la 5 puncte de ocupanta locului secund, Dinamo.

Echipele de start:

ACS Poli: Straton - Străuț, Scutaru, Bocșan, Novak - Artean, Bărbuț, Llorente, Croitoru, Doman - Pedro Henrique
Rezerve: Curileac, Fridrich, Popovici, Mailat, Cârstocea, Roșu, Drăghici
Antrenor: Ionuț Popa

Steaua: Niță - Jakolis, Moke, Toșca (cpt), Aganovici - Sulley, Achim - Popa, Fl. Tănase, De Amorim - Golubovici
Rezerve: Stăncioiu - Mitrea, Man, Tudorie, Ov. Popescu, Boldrin, Bourceanu
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Arbitri: Sebastian Colțescu
Asistenți: Daniel Mitruți, Marius Nicoară

De remarcat că eroul negativ al meciului cu Osmanlispor, 0-2, Gabriel Enache, nu a fost inclus în lot, după ce a fost criticat dur de steliști (Detalii AICI).