Hagi s-a dezlănțuit în conferința de presă! Și-a amintit de Euro: "Nea Puiule, jucătorul ăsta merita convocat!" + Ce i-a zis Andone când a trecut pe lângă el

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 21 septembrie 2016

Gheorghe Hagi s-a dezlănțuit aseară la finalul meciului dintre Viitorul și Dinamo, scor 1-1. Antrenorul a lăsat la o parte partida de la Ovidiu și și-a amintit de Euro și l-a criticat dur pe fostul selecționer Anghel Iordănescu, care nu l-a luat în lotul pentru EURO pe Florin Tănase (21 de ani).

"L-am servit pe nea Puiu toată viaţa, dar a comis-o. Tănase a fost cel mai tânăr, cel mai bun în play-off, 16 goluri (15 - n.r.), 6 pase. Şi vine copilul şi întreabă «ce trebuie să mai fac, ca să ajung şi eu să car mingile la Europene, să fiu al 23-lea?». De ce nu? Că e la Hagi. Şi nu-l promovăm, să nu vândă Hagi. Sunt multe interese contra mea.

Norocul mea a fost Lucescu. Dacă dădeam de ăştia de acum, cine ştie cât mai rămâneam la Constanţa.

Chiar dacă lui nea Puiu o să-i pară rău, şansa mea a fost Lucescu. Nea Puiule, Tase merita convocat! A fost cel mai bun tânăr jucător din România. Am fost singura echipă care nu a luat un jucător tânăr la Euro. De ce? Că cel mai bun era de la Hagi", a declarat Hagi la conferința de presă.

2 selecțiiare Florin Tănase la echipa națională, ambele în perioada în care era la Viitorul. Actualul stelist a jucat 7 minute în meciul amical cu Albania (1-0) și titular în partida cu Lituania (1-0), însă a fost schimbat la pauză cu Nicolae Stanciu

"Ai fost prea mare, Gică, de aceea te-au tratat așa" Ioan Andone în timp ce l-a îmbrățișat pe Hagi la conferința de presă