Renăscut! Balotelli e zeu în Franța după evoluțiile de la Nice: ”El e șeful. Remarcabil!”

Balotelli (roș-negru) își domină adversarul și mai înscrie o dată pentru Nice // FOTO Reuters

Articol de Theodor Jumătate  —  Friday 23rd of September 2016 12:00

Balotelli a marcat 4 goluri în două meciuri, două la 3-2 cu OM, două la 4-0 cu Monaco. Și Nice e lider în Ligue 1!

E o diferență de la cer la pământ între Balotelli din ultimele două sezoane și acest Super Mario extraordinar, care plutește deasupra Coastei de Azur.

În 2014-2015, italianul marca un gol în 16 meciuri de Premier la Liverpool. În 2015-2016, tot o reușită și la Milan, în 20 de partide jucate în Serie A. Iar acum, la 26 de ani, e sărbătoare.

A fost fantastic în primele două întâlniri la Nice, având acuratețe 100% la șuturi. Nicio minge nu a ocolit poarta!

• 3-2 cu Marseille, 90 de minute, două goluri. Și nota 8 în L'Equipe. Cel mai bun.
  • 4-0 cu Monaco, 78 de minute, două goluri. Și tot 8 în cotidianul francez. MVP.

"El e șeful la Nice"

"Când a sosit Mario, i-am spus: «Aici vei regăsi bucuria și plăcerea de a juca»", povestește președintele lui Nice, Jean-Pierre Rivere. "De cum a intrat în vestiar, a arătat cine e șeful. Așa e și pe teren. Remarcabil".

Cu el, Nice e lider în Ligue 1. Marele PSG e la un punct în spate!

"Psihic, Mario a transformat întreaga echipă. De când a venit el, trăim o stare de bine"