Tenis

Simona Halep, demolată în semifinalele turneului de la Wuhan! Kvitova a făcut instrucție cu jucătoarea noastră

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 30 septembrie 2016

Petra Kvitova a trecut fără emoții de Simona Halep în semifinalele turneului de la Wuhan, scor 6-1, 6-2 și merge în ultimul act al competiției.

Cehoaica nu traversează cel mai bun sezon al ei şi a alunecat pe locul 16 în ierarhia mondială, însă în China şi-a regăsit o bună dispoziţie de joc, lucru demonstrat în partida cu Simona Halep.

Acesta este primul meci pierdut de Halep în fața Petrei Kvitova. Scorul întâlnirilor directe era 3-0 în favoarea jucătoarei noastre.

În ultimul act al competiției Petra Kvitova o va întâlni pe Cibulkova, care a trecut de Kuznetsova, 3-6, 6-3, 6-4.

FINAL SIMONA HALEP - PETRA KVITOVA 1-6 / 2-6

SETUL 2
2-6: GAME, SET ȘI MECI!
2-5:
Halep nu renunță și rămâne în meci după ce își câștigă serviciul
1-5:
Kvitova servește fără greșeală și o ține la respect pe Simona Halep. Jucătoarei noastre nu i-a ieșit absolut nimic în acest meci. Acum servește pentru a rămâne în meci
1-4:
Nici o șansă! Petra Kvitova dă de pământ cu Simona Halep. Face încă un break și acum servește pentru 5-1.
1-3:
Kvitova nu-i dă nici o șansă Simonei Halep. Duce scorul la 3-1 cu un serviciu perfect
1-2:
BREAK KVITOVA! Halep servește foarte slab în continuare și îi dă șansa adversarei să atace cu lovituri foarte puternice
1-1: Petra Kvitova continuă să joace la un nivel foarte ridicat. Serviciul îi funcționează perfect, la fel și loviturile câștigătoare. Halep nu poate ține ritmul până în acest moment
1-0:
Simona începe ceva mai bine setul secund. Își câștigă serviciul, însă cu mari probleme. 18-3 este raportul loviturilor câștigătoare în primul set, capitol dominat categoric de Kvitova, care are 9 greșeli neforțate, în timp ce Halep are doar 3.

SETUL 1
1-6: SET KVITOVA! Joc foarte solid pentru Petra Kvitova, care o surprinde pe Simona. Lovește foarte puternic mingea, iar Halep nu poate ține ritmul
1-5:
Simona Halep își câștigă în premieră în acest meci serviciul. A servit mult mai puternic, iar returul Kvitovei n-a mai fost așa puternic ca până acum și i-a dat posibilitatea Simonei să închidă punctele
0-5:
Petra Kvitova merge "ceas". Servește foarte puternic, iar Halep este surprinsă
0-4:
Halep își mai pierde o dată serviciul. Are mari probleme pe serviciul cu numărul 2, unde pierde aproape toate mingile. Petra Kvitova se apropie de câștigarea primului set
0-3:
Halep nu-și revine, chiar dacă în acest game s-a ținut aproape de Petra Kvitova. Loviturile decisive se opresc în fileu sau se duc în afara terenului. Greșelile neforțate o fac pe Simona să piardă teren important în acest prim set
0-2:
Simona începe slab meciul, face greșeli neforțate destul de ușor și îi dă șansa adversarei să se distanțeze încă din startul partidei.