Tenis

Begu a fost eliminată în primul tur la Beijing! Irina a câștigat primul set, dar Muguruza a revenit și s-a impus categoric

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 01 octombrie 2016

Irina Begu a fost eliminată în turul 1 al turneului de la Beijing, fiind învinsă de Garbine Muguruza, deținătoarea trofeului, scor 6-2, 2-6, 3-6.

Begu a început foarte bine meciul și a surprins-o pe Muguruza. Românca a jucat excelent, a lovit foarte bine și nu i-a dat nicio șansă adversarei, câștigând setul cu 6-2.

În a doua parte, Muguruza a crescut vizibil jocul și a dominat-o pe Irina. Spanioloaica a făcut trei break-uri și chiar dacă a pierdut un game de serviciu, a câștigat setul, 6-2, și a trimis meciul în setul decisiv.

Setul trei a început echilibrat, dar Irina a fost prima care a făcut break-ul, la 2-2. Românca a trecut în avantaj, dar Muguruza a făcut imediat rebreak-ul. După aceea, Garbine a controlat meciul și a câștigat alte două game-uri și a triumfat.