Box

Viorel Simion și-a apărat cu succes centura IBF Inter-Continental » L-a învins pe spaniolul Gago la puncte!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 15 octombrie 2016

Boxerul Viorel Simion a reușit să-și apere centura IBF Inter-Continental, după ce l-a învins la puncte pe spaniolul Andoni Gago.

Meciul a avut loc vineri seara la Circul Globus din București, și s-a încheiat la puncte după 12 reprize.

Simion a primit decizia în unanimitate din partea celor trei arbitri-judecători, 115-112, 114-113, 118-109, românul fiind depunctat în ultima repriză de arbitrul de ring pentru împingeri repetate ale adversarului, conform Agerpres.

Viorel Simion, 35 de ani, a obținut a 21-a sa victorie la profesioniști (9 KO), unde are o singură înfrângere. Deși i-a pus probleme în unele momente lui Simion, spaniolul a încasat a doua sa înfrângere la profesioniști (15 victorii, 2 egaluri).

Simion are acum șansa unui meci pentru titlul mondial, cu englezul Lee Selby, campionul en titre.