Tenis

Revenire incredibilă a Monicăi Niculescu: a pierdut primul set și a fost condusă cu 5-2 în cel de-al doilea! A învins o fostă campioană de la Roland Garros

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 19 octombrie 2016

Monica Niculescu (29 de ani) a învins-o în 3 seturi (3-6; 7-5; 6-4) pe Francesca Schiavone, avansând astfel în sferturile de finală ale turneului de la Luxemburg. În turul următor, Monica se va duela cu câștigătoarea dintre Caroline Wozniacki și Sabine Lisicki.

Românca a pierdut primul set și a fost condusă cu 5-2 în cel de-al doilea. A câștigat următoarele 5 game-uri și a dus partida în decisiv, unde s-a impus cu scorul de 6-4.

A fost un meci al loviturilor inedite. Forehand-ul slice al Monicăi a avut concurență de această dată. Campioana ediției din 2010 a turneului de la Roland Garros are unul dintre cele mai spectaculoase lovituri de backhand cu o singură mână.

A fost a cincea întâlnire directă între cele două jucătoare, Schiavone impunându-se în precedentele cu același scor, 2-0.

Monica Niculescu ocupă locul 51 al clasamentului WTA, în timp ce adversara sa de astăzi se află pe poziția 97.