Liga Campionilor

Sperietoare pentru "cetățeni"! Statistică umilitoare pentru liderul din Premier League! Messi > Manchester City

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 19 October 2016

Manchester City a pierdut categoric cu Barcelona pe Camp Nou, scor 0-4. Trei dintre cele patru reușite ale catalanilor au purtat semnătura lui Lionel Messi.

Starul argentinian a punctat în minutele 17, 61 și 69 și a pasat la cea de-a patra reușită a echipei sale. Neymar a fost autorul, în minutul 89, la doar două minute după ce ratase un penalty.

Cele 3 reușite l-au adus pe Messi la cota 89 în UEFA Champions League, statistică zdrobitoare pentru Manchester City.

În istoria clubului înființat în 1894 City a marcat doar 74 de goluri în Champions League.

Lionel Messi are doar două meciuri în acest sezon de UEFA Champions League, însă a reușit să puncteze de 6 ori, având hattrick și cu Celtic.