VIDEO și FOTO » Dinamo - Astra 2-2 » Dinamo a avut avantaj de două goluri și un om în plus și a luat două goluri extrem de contestate

+18 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 29 October 2016

Dinamo și Astra au remizat în Ștefan cel Mare, scor 2-2, într-o partidă în care dinamoviștii au fost egalați la ultima fază a meciului, după un penalty controversat dictat de Balaj.

Dinamo - Astra 2-2
Au marcat:
Nemec '34, Hanca '52/Săpunaru '83, Nicoară '90+4
*Junior Morais a primit cartonaș roșu în minutul 57
Vezi AICI liveTEXT / Vezi AICI faze VIDEO

În minutul 34, Adam Nemec profitat de o gafă a lui Fabricio și a deschis scorul pentru Dinamo, iar Hanca a majorat diferența gazdelor în minutul 52, după o acțiune superbă de atac a "câinilor".

Trupa antrenată de Ioan Andone a trăit periculos pe final, după ce Astra a redus din diferență prin Săpunaru, care a executat excelent o lovitură liberă, în mniutul 83.

Cristi Balaj a dictat un penalty controversat la ultima fază a meciului, iar Nicoară a executat perfect și a adus un punct giurgiuvenilor.

După acest meci, Dinamo se află pe locul 5 în Liga 1, cu 20 de puncte, în timp ce Astra are 14 puncte, cu șase mai puțin decât FC Botoșani, ultima formație aflată pe un loc de play-off.

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Romera, Popescu, Marici, St. Filip - Nistor, Busuladzici, Palici - Hanca, Nemec, V. Lazăr
Rezerve: Brănescu – D. Rotariu, Gnohere, M. Oliva, Mahlangu, P. Petre, Janeczek
Antrenor: Ioan Andone