Stranieri

Maxim, gol în victoria lui Stuttgart contra formației Karlsruher » Șvabii au recuperat teren în lupta pentru promovare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 30 octombrie 2016

Alex Maxim a jucat aproximativ un sfert de oră și a marcat un gol în meciul câștigat de Vfb Stuttgart pe terenul lui Karlsruher, scor 3-1.

Românul a fost introdus în teren în minutul 77, și a marcat în minutul 86, după o pasă a lui Insua. Asano a deschis scorul pentru Stuttgart, după doar 10 minute, iar Terodde a majorat avantajul oaspeților imediat după pauză.

Este al doilea gol marcat de Maxim în acest sezon. Mijlocașul român a mai oferit și patru pase decisive și se numără printre cei mai periculoși oameni ai șvabilor.

Golul lui Karlsruher a fost înscris de Stoppelkamp, din penalty, în minutul 51.

Stuttgart se află pe locul al doilea în liga a doua germană, la trei puncte de liderul Eintracht Braunschweig. La finalul sezonului, primele două formații promovează în Bundesliga, în timp ce a treia va disputa baraj.