Liga Campionilor

Reacția lui Pep după ce și-a demolat fosta echipă: "Am învins cea mai bună formație din lume! La început nu știam dacă ne calificăm"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 02 November 2016

Manchester City s-a impus în meciul cu Barcelona, 3-1, la capătul unei partide extrem de spectaculoase.

După meci, Pep Guardiola a comentat duelul cu fosta sa echipă și a vorbit despre importanța victoriei.

"Am învins cea mai bună echipă din lume. Cei de acolo au demonstrat că pot fi consideraţi aşa în primele 30 de minute. Dacă Barcelona ar fi marcat şi al doilea gol, partida s-ar fi terminat.

Sunt 3 puncte extrem de importante pentru calificare. Fără ele trebuia să mergem în Germania ca să câștigăm și să așteptăm ca în runda următoare, Barcelona să se impună contra lui Gladbach.

Eram KO, dar golul de 1-1 ne-a trezit. Am făcut o repriză a doua foarte bună. Această victorie ne ajută mult, având în vedere cu cine am jucat.

Barcelona are primul loc din grupă asigurat. Când am văzut grupa, m-am întrebat dacă ne vom califica", a declarat Pep potrivit Marca.