Nationala

Am pierdut mai rău decât Hillary Clinton » Naționala de fotbal feminin a României a fost umilită în SUA

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 11 noiembrie 2016

Naționala de fotbal feminin a României a pierdut partida disputată azi-noapte împotriva Statelor Unite ale Americii, scor 1-8.

Partida a început dezastruos, adversarele reușind să înscrie de 3 ori în primele 25 de minute. Golul reprezentativei noastre a venit în minutul 31, fiind înscris de Laura Rus (29 de ani). Defensiva a rezistat mai bine în repriza secundă, neputând însă face nimic la golurile marcate de superstarul Alex Morgan în minutele 52 și 75. Tabela a fost închisă în ultimul minut al meciului, când Maria Ficzay (25 de ani) a deviat nefericit mingea în propria poartă.

Echipele de start

România: Oprea - Corduneanu (Bâtea, min. 66), Havriștiuc (Meluță, min. 55), Ficzay, Gorea - Lunca (Carp, min. 76), Sârghe ( Giurgiu, min. 28), Vătafu, Bortan-cpt., Voicu (Ciolacu, min. 62) - Rus (Popa, min. 83).
Antrenor: Mirel Albon

SUA: Harris - Short, Sauerbrunn-cpt., Brian, Ohai, Sullivan, Williams, Heath, Dunn, Long, Press.
Antrenor: Jill Ellis

A doua partidă amicală dintre cele două reprezentative va avea loc în noaptea de luni, 14 noiembrie, de la ora 04:30.

Naționala de fotbal feminin a României se află pe poziția 36 în  clasamentul FIFA, în timp ce naționala similară a Statelor Unite ale Americii ocupă prima poziție, fiind și campioană mondiale en-titre. Americancele au în palmares 4 titluri olimpice și 3 mondiale.