Tenis

Eliminare-surpriză în turneul de la Shenzen! A pierdut categoric în fața unei jucătoare mult mai slab clasate

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 03 ianuarie 2017

Monica Niculescu este a doua româncă eliminată de la turneul de la Shenzen, China. Niculescu, locul 38 WTA, a pierdut categoric în fațac lui Qiang Wang, locul 71 WTA, scor 6-7(1), 4-6.

Partida a început cu un break al Monicăi, dar chinezoaica a revenit și a împins meciul în tie-break, acolo unde s-a impus categoric. În setul doi, Niculescu a cedat de trei ori pe propriul serviciu și a făcut doar două break-uri, iar Wang a câștigat meciul după două ore și 10 minute.

De la Shenzen a mai fost eliminată ieri Ana Bogdan. În turneu au rămas Sorana Cîrstea, care joacă azi cu Agnieszka Radwanska, și Simona Halep, care joacă mâine cu Siniakova.