VIDEO + FOTO Fiorentina oferă surpriza etapei: o învinge pe Juventus » Ce au făcut Tătărușanu și Ianis Hagi

+3 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 16 ianuarie 2017

Fiorentina a oferit marea surpriză a rundei a 20-a din Serie A, învingând liderul Juventus, scor 2-1.

Kalinici a deschis scorul pentru echipa viola în minutul 37. Lansat în adâncime de Bernardeschi, croatul l-a învins pe Buffon cu un șut plasat.

Avantajul Fiorentinei s-a mărit în minutul 54, când Federico Chiessa a deviat subtil mingea aruncată în careu de Badelj.

Higuain a redus din diferență în minutul 58, învingându-l pe Tătărușanu cu un șut din interiorul careului.

Aici ai VIDEO cu golurile partidei de pe "Artemio Franchi"

Ciprian Tătărușanu a fost titular la Fiorentina, având câteva intervenții decisive în fața atacanților lui Juventus.

Celălalt român de la Fiorentina, Ianis Hagi, a fost rezervă neutilizată pentru echipa viola.

Grației acestei victorii, Fiorentina a urcat pe locul opt, acumulând  30 puncte.

De cealaltă parte, Juventus rămâne pe primul loc, cu 45 puncte, însă își vede amenințată poziția de AS Roma, care s-a apropiat la un singur punct.