Tenis

Continuă parcursul slab! Au fost eliminate în primul tur de la Sankt Petersburg

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 31 January 2017

Irina Begu, locul 28 WTA, a fost eliminată în primul tur de la turneul de Sankt Petersburg. Și Monica Niculescu, 32 WTA, a fost eliminată. Astfel, doar Simona Halep mai este în competiție.

Românca a fost eliminată de nemțoaica Andrea Petkovici, locul 52 WTA, scor 1-6, 5-7, după un meci care a durat 1 oră și 38 de minute.

În primul set, Begu și-a făcut doar o dată serviciul, pierzând de două ori în game-urile în care a servit. În setul doi, românca a condus cu 4-2, dar Petkovici a revenit și a câștigat setul cu 7-5.

Monica Niciulescu, eliminată și ea

Și Monica Niculescu a fost eliminată. Românca, locul 35 WTA, a pierdut meciul cu Ana Konjuh, locul 39 WTA, scor 6-1, 3-6, 2-6, după un meci de două ore.

Astfel, Simona Halep, locul 4 WTA, se va duela cu Ana Kojuh, în turul doi al turneului de la Sankt Petersburg. Meciul urmează a se disputa mâine, organizatorii urmând să anunțe ore.