VIDEO ȘI FOTO » Lazio oprește seria lui Inter, câștigă pe Giussepe Meazza și merge în semifinalele Cupei Italiei » Ștefan Radu, eliminat

+6 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 31 January 2017

Lazio s-a impus pe terenul lui Inter, scor 2-1, obținând calificarea în semifinalele Cupei Italiei și stopând seria de invincibilitate a lui Inter, care avea nouă victorii consecutive în toate competițiile.

Lazio a deschis scorul în minutul 21 prin Felipe Anderson, care l-a învins pe Handanovici cu o lovitură plasată de cap.

Oaspeții au primit un penalty în minutul 55, după ce Miranda l-a faultat din poziție de ultim apărător pe Immobile.

Biglia a transformat lovitura de pedeapsă, majorând astfel scorul.

Egalitatea numerică s-a restabilit în minutul 75, când Ștefan Radu a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Brozovici a redus din diferență spre finalul partidei, grație unei lovituri de cap, insuficient însă pentru ca Inter să poată reveni în meci

Lazio s-a calificat astfel în semifinalele Cupei Italiei, acolo unde o așteaptă pe câștigătoarea meciului dintre AS Roma și Cesena, care se va disputa miercuri seara.

FINAL» Inter Milano - Lazio 1-2 (Brozovici 84 / Felipe Anderson 21, Biglia 55 p. ) / VIDEO

Urmărește aici partida în format liveTEXT

Echipele de start:

Inter: Handanovici - D'Ambrosio, Murillo, Miranda, Ansaldi - Brozovici, Kondogbia - Candreva, Banega, Perisici - Palacio

Lazio: Marchetti - Gabarron, de Vrij, Hoedt, Șt. Radu - Parolo, Biglia, Murgia - Felipe Anderson, Immobile, Lulici

În ultimul sfert de finală, AS Roma o va întâlni pe Cesena, miercuri, de la ora 21:45.

Cealaltă semifinală a Cupei Italiei este deja stabilită, Juventus urmând să o întâlnească pe Napoli.