Tenis

Înfrângere pentru Tecău și Copil! După 2 zile, Belarus conduce România în Cupa Davis

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 04 februarie 2017

• România și Belarus continuă din Cupa Davis, în primul tur al Grupei I, zona Europa/Africa.
  • După două zile, scorul este 2-1 pentru Belarus
  • Pereche română, formată din Horia Tecău și Marius Copil, a pierdut meciul perechea Yaraslav Shyla/Max Mirnîi, scor 7-6, 6-4, 6-7, 6-4

Deși plecau cu prima șansă, Tecău și Copil au fost învinși de Shyla și Mirnîi. Bielorușii au jucat mult mai bine și au câștigat fără probleme primele două seturi, servind excelent. Cei doi români au revenit și au câștigat setul 3, dar în setul 4, Shyla și Mirnîi au făcut un break și au câștigat meciul.

Duminică, de la 10:00, se joacă ultimele meciuri: Ilia Ivaşka – Marius Copil şi Egor Gerasimov – Adrian Ungur.

Ieri, în prima partidă a zilei, Adrian Ungur (locul 313 ATP) l-a învins în trei seturi pe Ilia Ivașka (locul 175), scor 6-2/5-7/7-5/6-4, după mai mult de trei ore de joc.  În cel de-al doilea meci, Marius Copil (locul 129 ATP) a fost învins de Egor Gerasimov (locul 341 ATP), în trei seturi, 3-6/4-6/4-6.