VIDEO și FOTO Chelsea e de neoprit » Victorie pe teren propriu cu Arsenal și un avans confortabil în fruntea clasamentului

+16 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 04 February 2017

Chelsea a câștigat derby-ul de azi cu Arsenal, scor 3-1 și s-a distanțat la 12 puncte de "tunari", aceeași distanță care îi desparte pe elevii lui Conte și de ocupanta locului secund, Tottenham.

VIDEO » Chelsea - Arsenal 3-0
Au marcat: Alonso '14, Hazard '53, Fabregas '85

Chelsea a deschis scorul după un sfert de oră de joc, la o fază la care "tunarii" au acuzat un fault în atac asupra lui Bellerin.

Hazard a dublat avantajul gazdelor după o cursă individuală superbă începută la jumătatea terenului, în care a "tăiat" apărarea lui Arsenal și a finalizat cu un șut din interiorul careului.

Cel de-al treilea gol al "albaștrilor" a fost marcat de Fabregas, în timp ce Giroud a stabilit scorul final cu reușita din prelungirile meciului.

Echipele de start:

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, David Luiz, Cahill -  Moses, Kante, Matici, Alonso - Pedro, Hazard, Costa
Rezerve: Begovici, Terry, Zouma, Chalobah, Fabregas, Willian, Batshuayi
Antrenor: Antonio Conte

Arsenal: Cech - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Oxlade-Chamberlain, Coquelin - Walcott, Ozil, Iwobi - Alexis
Rezerve: Ospina, Gibbs, Gabriel, Maitland-Niles, Reine-Adelaide, Welbeck, Giroud
Antrenor: Arsene Wenger