VIDEO Cântă Kuku în Moldova » FC Botoșani o învinge pe CSU Craiova și își depune candidatura la prezența în play-off

+5 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 11 februarie 2017

FC Botoșani a învins-o pe CSU Craiova, scor 1-0, în cel de-al doilea meci al etapei a 23-a, gol Kuku (87).

Meciul s-a aflat până în ultimul moment sub amenințarea amânării, din cauza gazonului înghețat de la Botoșani, însă arbitrul Marius Avram a decis în cele din urmă să dea startul jocului.

Moldovenii au fost mai prezenți pe toată durata partidei, având ocaziile mai mari, inclusiv o bară în minutul 4.

Vizibil incomodați de starea gazonului, craiovenii au făcut un joc slab, nereușind să repete evoluția bună din meciul cu Voluntari de săptămâna trecută, 5-0.

Golul botoșănenilor a fost reușit de Benjamin Kuku, în minutul 87, care a fructificat pasa perfectă venită de la Herghelegiu.

Grație acestei victorii, FC Botoșani a acumulat 29 puncte și se află la doar trei lungimi de ocupanta locului șase, Astra, adică ultima poziție care asigură prezența în play-off.