Stranieri

Stanciu n-a evoluat niciun minut azi pentru Anderlecht și e criticat: "Trebuia să știm ce cumpărăm"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 12 februarie 2017

Nicolae Stanciu a fost desemnat de suporterii lui Anderlecht drept autorul celui mai frumos gol al lunii ianuarie. Cu toate acestea, mijlocașul român n-a jucat niciun minut în meciul de astăzi câștigat în fața lui Zulte Waregem, scor 4-2.

Aad de Mos, un fost antrenor al lui Anderlecht, consideră că Stanciu nu se poate ridica la nivelul echipei belgiene și-l critică pe mijlocașul de 23 de ani.

"S-a făcut bine analiza lui Stanciu? De ce a fost atât de bun la Steaua? Poate fi la fel de bun și în Belgia? La Steaua, toți jucau pentru el. Dacă juca bine de două ori, în derby-urile cu Dinamo, era suficient.

Aici, lumea are pretenții și în partidele cu Waasland-Beveren. Aici are sarcini trasate, la Steaua putea sta oriunde pe teren. Trebuie să știm ce cumpărăm", a spus Aad de Mos, pentru voetbalnieuws.be.

7 goluri
și 4 pase decisive a strâns Stanciu pentru Anderlecht în cele 27 de meciuri disputate în toate competițiile