Europa League

VIDEO Maestrul Stanciu » Românul le-a arătat belgienilor în Europa League de ce costă 10 milioane de euro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 16 februarie 2017

Nicolae Stanciu a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Anderlecht în prima repriză a meciului cu Zenit, din 16-imile Cupei UEFA.

Mijlocașul român a avut o evoluție excelentă și a contribuit decisiv la cele două goluri pe care Acheampong le-a marcat în prima repriză.

În minutul 5, mijlocașul român a dat o pasă de 25 de metri, în diagonală, cu piciorul stâng. Stanciu l-a servit excelent astfel pe Acheampong, care a marcat cu un șut din șase metri.

Românul a fost decisiv și la golul de 2-0. În minutul 31, Stanciu a recuperat o minge la 35 de metri de poarta adversă, iar balonul a ajuns la Acheampong. Mijlocașul a avut o cursă pe partea stângă și a finalizat cu un șut în vinclu, de la 12 metri.