VIDEO Se resimte șocul PSG » Barcelona, victorie chinuită cu o formație care se bate la retrogradare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 19 februarie 2017

După înfrângerea usturătoare, 0-4 cu PSG în optimile de finală ale Ligii Campionilor, Barcelona a învins cu 2-1 Leganes, ocupanta locului 17 în campionatul spaniol.

» Barcelona - Leganes 2-1
Au marcat: Messi '4, '89 (pen.)/Lopez '71

Elevii lui Luis Enrique au început excelent partida de pe Camp Nou, iar Messi a deschis scorul după doar patru minute, din pasa lui Luis Suarez.

Intrat la Leganes în minutul 65, în locul lui Moran, Lopez a restabilit egalitatea cu aproximativ 20 de minute înainte de final.

Oaspeții au fost la doar câteva minute de a obține un rezultat pozitiv, însă Messi a adus victoria Barcelonei, grație unui gol din penalty marcat în minutul 89, după ce Mantovani l-a faultat în careu pe Neymar.

Rezultatul de astăzi aduce Barcelona la un singur punct în spatele Realului, care are însă două meciuri mai puțin disputate.

Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Umtiti, Mathieu, Digne - Rafinha, Rakitici, Gomes - Messi, Suarez, Neymar
Rezerve: Cillessen - Jordi Alba, Alena, Iniesta, Paco, Pique, Denis Suarez

Leganes: Herrerin - Tito, Mantovani, Siovas, Rico - Alberto, Moran - El Zhar, Gabriel, Szymanowski - Guerrero
Rezerve: Champagne - Bueno, Diaz, Insua, Lopez, Luciano, Machis