VIDEO + FOTO Surpriză de proporții pe Mestalla » Valencia o învinge pe Real Madrid, iar lupta pentru titlu se încinge în La Liga

+6 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 22 februarie 2017

Valencia a oferit una dintre cele mai mari surprize din acest sezon, învingând-o pe Real Madrid cu 2-1, într-o restanță din La Liga.

Începutul meciului de pe Mestalla a reprezentat un adevărat șoc.

Zaza și Orellana au marcat pentru Valencia în startul partidei, tabela indicând un incredibil 2-0 pentru "lilieci" după doar 10 minute.

Ronaldo a redus din diferență în minutul 44, când a reluat superb cu capul centrarea perfectă a lui Marcelo.

Madrilenii au dominat autoritar repriza secundă, dar nu au izbutit să înscrie, nereușind să obțină nici măcar un punct.

Echipa lui Zidane bifează cea de-a doua înfrângere din acest campionat, după cea suferită pe terenul Sevillei (1-2) pe 15 ianuarie.

Real Madrid a ajuns astfel la trei meciuri consecutive fără victorie pe terenul Valenciei, unde nu s-a mai impus din decembrie 2013.

VIDEO cu golurile

Real Madrid e în continuare lider în la Liga, cu 52 puncte, însă irosește șansa de a se distanța la patru puncte de Barcelona.

Chiar și așa, madrilenii mai au o restanță de disputat, având în continuare un meci mai puțin decât echipa catalană.

De partea cealaltă, Valencia a urcat pe locul 14, acumulând 26 puncte.