VIDEO + FOTO Barcelona câștigă derby-ul cu Atletico și aprinde lupta pentru titlu în La Liga

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 26 februarie 2017

Barcelona a obținut o victorie deosebit de importantă pe terenul lui Atletico Madrid, scor 2-1, și s-a apropiat la un singur punct de liderul Real.

FINAL » Atletico Madrid - Barcelona 1-2 (Godin 71 / Rafinha 64, Messi 87) / VIDEO
Click AICI pentru liveTEXT

Catalanii au deschis scorul prin Rafinha, în minutul 64, care a marcat cu un șut din interiorul careului.

Avantajul catalanilor a durat doar 6 minute, Diego Godin restabilind egalitatea în minutul 70 în urma unei lovituri de cap.

Messi a salvat-o pe Barcelona în minutul 86, atunci când a marcat după un atac prelungit al catalanilor.

Grație acestei victorii, Barcelona a urcat până pe locul doi, la un punct în spatele Realului, care s-a impus cu 3-2 pe terenul lui Villarreal după un meci nebun.

Atletico rămâne pe locul 4, cu 45 puncte, și se distanțează tot mai mult de podium.

Echipele de start:

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Godin, Savici, Filipe Luis - Niguez, Gabi, Koke, Carrasco - Gameiro, Griezmann

Barcelona: ter Stegen - Roberto, Pique, Umtiti, Mathieu - Rafinha, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar