VIDEO » Gaz Metan și Steaua au remizat pentru Dinamo, scor 1-1! Cu o victorie în fața Pandurilor, "câinii" merg în play-off

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 26 February 2017

• Gaz Metan și Steaua au remizat în penultima etapă din sezonul regulat, scor 1-1;
  • Oficial, Viitorul nu mai poate pierde locul 1 pentru play-off;
  • Cu o victorie în fața Pandurilor în ultima etapă, Dinamo se califică în play-off.

Trupa lui Reghecampf a început în forță și după 6 minute a cerut o lovitură de pedeapsă după o intervenție în careu a lui Vali Crețu la William de Amorim. Arbitrul George Găman a lăsat jocul să continue.

Steaua a deschis scorul în minutul 30 după reușita lui Alibec, care a primit o pasă perfectă de la Gnohere și a înscris cu un șut de la 12 metri.

Medieșenii au egalat în minutul 54, când Trtovac l-a găsit foarte bine în careu pe Sikorski, iar acesta din urmă l-a învins pe Niță.

Steaua ocupă locul 2, cu 46 de puncte, în timp ce Gaz Metan a ajuns la 39 de puncte și se află pe locul 4. Medieșenii vor juca în ultima etapă din sezonul regulat cu CSU Craiova, ocupanta poziției a 3-a.

GAZ METAN - STEAUA 1-1 VIDEO / liveTEXT
Au marcat: Sikonski 54 / Alibec 30
*Steliștii au cerut penalty în minutul 6. DETALII AICI!

Echipele de start:

Gaz Metan: Greab - Crețu, Trtovac, Zaharia, Rugasevici - Cristea, Bic - Munteanu, Eric - Buziuc - Sikonski

Steaua: Niță, Enache, Bălașa, Tamaș, Momcilovici - Muniru, Pintilii - Jakolis, Alibec, De Amorim - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Tudorie, Fl. Tănase, Mihalcea, Achim, Moke, Boldrin