VIDEO Liverpool o învinge pe Arsenal și urcă pe trei în Premier League » Derby de toată frumusețea pe Anfield Road

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 04 martie 2017

• Liverpool a învins-o cu 3-1 pe Arsenal și continuă lupta pentru primele locuri în Anglia.
  • "Cormoranii" au obținut abia a doua victorie din ultimele șapte etape din Premier League, dar au șanse reale să termine sezonul pe podium.

FINAL » Liverpool - Arsenal 3-1 (Firmino 11, Mane 40, Wijnaldum 90+1 / Welbeck 57) / VIDEO

Echipele de start:

Liverpool: Mignolet - Clybe, Matip, Klavan, Milner - Wijnaldum, Can, Lallana - Mane, Firmino, Coutinho

Arsenal: Cech - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Coquelin, Xhaka - Oxlade- Chamberlain, Iwobi, Welbeck - Giroud

Firmino a deschis scorul în minutul 9, după pasa perfectă venită de la Mane.

Firmino i-a întors serviciul lui Mane, pasându-i decisiv pentru golul senegalezului din minutul 40.

Arsenal a redus din diferență prin Welbeck, în minutul 56, care l-a învins pe Mignolet cu un șut plasat din interiorul careului

Wijnaldum a stabilit scorul final al partidei în minutul 91, marcând  în urma unui contraatac de toată frumusețea al "cormoranilor".

• Grație acestui succes, Liverpool a urcat pe locul 3, cu 52 puncte, la doar un punct de ocupanta locului 2, Tottenham.
  • "Tunarii" lui Arsene Wenger au căzut pe locul cinci, ajungând la trei înfrângeri în ultimele patru etape.