Tenis

UPDATE Dramatism românesc în California » S-a terminat duelul dintre Monica Niculescu și Sorana Cîrstea, în primul tur de la Indian Wells

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 08 March 2017

Monica Niculescu (45 WTA) a câștigat duelul 100 % românesc din primul tur al turneului de la Indian Wells, după victoria în trei seturi obținută în fața Soranei Cîrstea (66 WTA).

FINAL » Sorana Cîrstea - Monica Niculescu 6-4, 3-6, 1-6
*turul I de la Indian Wells

Sorana Cîrstea a câștigat primul set al disputei cu 6-4 și părea că este în controlul partidei.

Totuși, Monica Niculescu a împins jocul în decisiv, impunându-se în setul doi cu 6-3.

Decisivul a fost câștigat de o manieră clară de Niculescu, scor 6-1, care a dus astfel la 3-1 raportul meciurilor directe cu Sorana Cîrstea.

În turul doi, Monica Niculescu o va înfrunta pe Timeea Bacsinszky.

Pe lângă cele două, alte trei românce se află pe tabloul principal al turneului californian. (Vezi AICI detalii + program)