Handbal

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 17 martie 2017

Naționala de handbal feminin a României a pierdut prima partidă amicală cu Spania, fiind învinsă cu 21-24 în meciul găzduit de Sala Dinamo.

Tehnicianul Ambros Martin a utilizat o formație experimentală, fără multe dintre vedetele prezente la Campionatul European din iarnă.

"Tricolorele" au avut o primă repriză bună, intrând la cabine cu un avantaj de patru goluri, scor 13-9.

Handbalistele române au avut o cădere inexplicabilă în repriza secundă, iar Spania a reușit să se impună în cele din urmă cu 24-21.

Marcatoarele României din meciul cu Spania: Perianu 5, Pintea 3, Udriştoiu 3, Popa 2, Pricopi 2, Drăguț 2, Laslo 1, Tiron 1, Iuganu 1, Chiricuţă 1

Cele două echipe se vor întâlni și duminică, tot în Sala Dinamo, într-un meci care va începe la ora 16:00 și va fi transmis de TVR 2.