Tenis

Clash of Titans ep. 37 » Federer și Nadal se înfruntă în finala de la Miami și promit din nou un meci de neuitat

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 01 April 2017

Roger Federer și Rafael Nadal, doi dintre cei mai mari tenismeni din istorie, se vor duela duminică seară pentru a 37-a oară, în finala turneului de la Miami.

Meciul dintre Federer, locul 6 ATP, și Nadal, locul 7, ATP, va avea loc duminică, de la ora 22:00, ora României, și va fi în direct pe TV Digi Sport.

Federer, 35 de ani, s-a calificat în finală după ce s-a l-a învins în semifinale pe Nick Kyrgios, scor 7-6, 6-7, 7-6, după un meci de 3 ore și 15 minute.

Nadal, 30 de ani, a avut o partidă mai ușoară și l-a eliminat pe Fabio Fognini, scor 6-1, 7-5, după un meci care a durat o oră și 31 de minute.

13-23este raportul meciurilor Federer - Nadal

Elvețianul Federer și spaniolul Nadal sunt la al treilea duel din 2017. Cei doi au mai jucat în finala de la Australian Open și în sferturile turneului de la Indian Wells. Ambele partide au fost câștigate de Federer.