Tenis

Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de la Charleston » Va întâlni o fostă câştigătoare de Mare Şlem

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 05 aprilie 2017

Irina Begu (nr. 33 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Charleston, după victoria dramatică obţinută în faţa Kristinei Kucova (nr. 81 WTA), scor 4-6; 6-2; 7-6.

Begu, cap de serie numărul 10, a  început perfect primul set, reuşind break-ul în primul game. Nu a reuşit să îşi păstreze avantajul şi a cedat setul în 41 de minute, scor 4-6.

Actul secund a fost unul fără istoric, Irina impunându-se 6-2.

Setul decisiv a fost unul dramatic. Jucătoarea noastră a reuşit un re-break rapid, după ce slovaca se distanţase la 3-1. Ambele şi-au păstrat serviciul până la final. În tie-break Begu a fost în permanenţă la conducere, fructificând a doua minge de meci avută.

Irina Begu o va întâlni pe Samantha Stosur, favorita numărul 6 a turneului.