Tenis

Irina Begu, învinsă în sferturile de finală de la Charleston! A treia înfrângere cu Kasatkina în trei dispute jucate anul acesta

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 07 aprilie 2017

Irina Begu a pierdut duelul cu Daria Kasatkina (locul 42 WTA) în sferturile de finală ale turneului WTA de la Charleston, scor 4-6/1-6.

Românca a început bine primul set și a condus cu scorul de 2-0, dar apoi a pierdut patru game-uri consecutive. Deși a restabilit egalitatea, Begu a pierdut primul set cu scorul de 4-6.

Actul a doilea a fost unul fără istoric, dominat clar de rusoaică, iar Irina Begu ajunge la trei înfrângeri din trei meciuri jucate anul acesta contra Dariei Kasatkina.

În optimile de finală ale turneului, Irina Begu (33 WTA) o învinsese pe australianca Samantha Stosur, scor 7-5, 6-3. Bucureșteanca trecea prin cel mai bun moment al anului, turneul american consemnând abia prima competiție din 2017 în care Begu a reușit să lege trei victorii consecutive.