VIDEO+FOTO » Gigi, primul de Paști! FCSB învinge CSU Craiova, la Severin, în fața a 10.000 de oameni, scor 1-0, și se distanțează la două puncte de Viitorul

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 09 aprilie 2017

FCSB s-a impus la Drobeta Turnu Severin în fața lui CSU Craiova, 1-0, prin golul lui Gnohere, în etapa a cincea din play-off și roș-albaștrii și-au securizat prima poziție înainte de Paști, așa cum era tradiționala "pohtă" a patronului echipei.

Oltenii au avut prima ocazie după 10 minute prin Andrei Ivan, care l-a întors pe Moke și a șutat periculos, dar Florin Niță a reținut cu mari emoții. CSU a mai avut o șansă de a marca în minutul 15, când Jazvici a încercat o pasă în fața porții la Ivan, însă acesta din urmă n-a ajuns la timp la balon.

În minutul 34, Andrei Ivan a oferit emoții uriașe! Fotbalistul oltenilor a fost lovit involuntar cu cotul de Bălașa și a căzut pe cazon. Niță a fost primul care i-a acordat îngrijiri adversarului său, iar apoi au intervenit și medicii care l-au pus pe picioare pe fotbalist.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Harlem Gnohere, în minutul 73, după ce a finalizat cu capul din interiorul careului.

FCSB e lider în play-off, cu 36 de puncte, la două lungimi peste Viitorul. CSU Craiova e abia a patra, cu 27 de puncte.

CSU CRAIOVA - FCSB 0-1 (VIDEO / liveTEXT
A marcat: Gnohere 73

Echipele de start:

CSU Craiova: Calancea - Dimitrov, Barthe, Kelici, Bancu - Mateiu, Screciu, Zlatinski - Jazvici, Ivan, Băluță
Rezerve: Mingote, Dumitraș, Burlacu, Bucurică, Markovici, Măzărache, Gustavo

FCSB: Fl. Niță - Pleașcă, Bălașa, Moke, Momcilovici - Muniru, Pintilii - G. Enache, Fl. Tănase, De Amorim - Alibec
Rezerve: Stăncioiu, Tamaș, Tudorie, Jakolis, Achim, Boldrin, Gnohere