Reghecampf a scos un jucător după doar 45 de minute! N-a mai marcat din 2 octombrie 2016

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 17 aprilie 2017

William De Amorim a dezamăgit în prima repriză a meciului cu CFR Cluj, având o evoluție cu mult sub așteptări. Mijlocașul ofensiv venit de la Astra a pierdut aproape toate baloanele pe care le-a jucat.

Laurențiu Reghecampf n-a mai rezistat și la pauză l-a introdus pe Gabriel Enache în locul acestuia. Așadar, în a doua parte a jocului în spatele lui Denis Alibec au jucat, de la dreapta la stânga, Enache, Boldrin și Florin Tănase.

Pentru De Amorim meciul cu CFR Cluj a fost al 21-lea în Liga 1 în care nu a marcat.

Brazilianul a punctat pe 2 octombrie, în partida din sezonul regulat cu CS U Craiova, scor 2-1. Are două reușite pentru FCSB, prima fiind chiar la debut, cu Dinamo în tur, 1-1.