Tenis

Rafael Nadal s-a calificat în finala Masters-ului de la Monte Carlo » Pe cine va înfrunta și când are loc finala

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 22 aprilie 2017

Rafael Nadal, cap de serie numărul 4, s-a calificat în finala turneului Masters de la Monte Carlo, după ce a trecut de David Goffin, scor 6-3; 6-1.

Nadal a intrat mai greu în ritmul meciului, cedându-și serviciul în game-ul 3. A revenit și a caștigat setul, 6-3, în 57 de minute. Setul secund a fost unul fără istoric, spaniolul adjundecându-și 6 game-uri consecutive și terminând setul în doar 33 de minute.

Finala va fi una sută la sută spaniolă, adversarul lui Nadal fiind capul de serie numărul 15, Albert Ramos. Ibericul s-a impus în fața francezului Lucas Pouille, scor 6-4; 5-7; 6-1.

Ultimul act al Masters-ului de la Monte Carlo va avea loc mâine, de la ora 15:30.