Luis Enrique, la picioarele lui Messi: "E decisiv inclusiv când e acasă și ia cina. E cel mai bun jucător din istorie"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 24 aprilie 2017

Luis Enrique, antrenorul Barcelonei, a comentat victoria din El Clasico, 3-2, creditându-l pe Messi pentru explozia extraordinară a catalanilor.

"A fost un meci între două mari echipe și putea câștiga oricare. S-a văzut că au fost meciuri de Ligă în această săptămână, a fost o intensitate mai scăzută.

A fost o injecție de moral golul din prelungiri. E o zi mare pentru toți catalanii, mai ales că azi e și ziua de San Jordi (Sfântul Gheorghe).

Marcelo e un jucător mai mult decât special, a generat pericol la multe faze, fără prea mult efort. E una dintre marile virtuți ale lui Real Madrid. Noi ne-am apărat bine, am câștigat un pic pe stilul lor, dar și nouă ne place așa, în prelungiri.

Messi e decisiv inclusiv când e acasă și ia cina. E cel mai bun jucător din istorie, din toate timpurile. Face diferența, e o plăcere pentru toți fanii cule să îl aibă în echipă", a spus tehnicianul.

Barcelona s-a impus pe Bernabeu cu 3-2, goluri marcate de Casemiro și James, respectiv Messi (2) și Rakitici.