Liga 2

Încă o victorie importantă pentru UTA în Liga a 2-a » Cum arată lupta pentru promovare

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 25 aprilie 2017

UTA "Bătrâna Doamnă" a făcut astăzi un nou pas spre promovarea în Liga 1, după ce a învins-o pe Olimpia Satu Mare, scor 2-0, în primul meci al etapei a 31-a din Liga a doua.

Primul gol al partidei a fost reușit de ex-dinamovistul Sorin Strătilă, în minutul 11, care a înscris în urma unei lovituri de cap din cinci metri.

Arădenii au închis tabela, în minutul 93, când, la una dintre ultimele faze ale meciului, Marius Curtuiuș l-a învins pe goalkeeper-ul sătmărenilor printr-un voleu superb de la 18 metri.

Arădenii ajung astfel la trei victorii consecutive, după ce în precedentele două etape au reușit să câștige duelurile cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1, și Juventus București, 2-1.

Grație acestui succes, echipa lui Laurențiu Roșu a urcat pe poziția secundă în clasament, cu 56 de puncte, cu două lungimi peste Sepsi Sfântu Gheorghe și cu patru mai multe decât FC Brașov.

Juventus București e lider detașat, cu 66 de puncte.

Miercuri și joi au loc și celelalte partide din cadrul etapei a 31-a a ligii secunde: