FOTO Istvan Kovacs a comis-o la meciul 200 în Liga 1! N-a dat un penalty evident în Viitorul - Astra » Verdictul specialistului

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 29 aprilie 2017

Arbitrul Istvan Kovacs a bifat meciul cu numărul 200 în Liga 1 chiar în partida de astăzi dintre Viitorul și Astra, însă a comis-o grav!

În minutul 26, la scorul de 1-0 pentru giurgiuveni, centralul din Carei n-a acordat o lovitură de pedeapsă Viitorului. Purece a intrat cu mingea în careu și Fabricio a avut o intervenție neregulamentară, însă arbitrul i-a dat cartonaș galben jucătorului Astrei pentru simulare.

Nici Urzică, asistentul de pe partea unde a avut loc această fază, nu a semnalizat infracțiunea.

"Purece dă mingea pe lângă el, nu cred că ar fi avut motiv să simuleze. Eu cred că Fabricio îl lovește pe Purece și ar fi trebuit să se dea lovitură de la 11 metri. E 11 metri!" Dan Lăzărescu, fostul arbitru, la TV Dolce Sport

În altă ordine de idei, Kovacs e doar al 14-lea arbitru din istoria Ligii 1 care atinge 200 de meciuri conduse la centru.

Istvan Kovacs:
Data nașterii: 16 septembrie 1984, Carei;
Debut: 11.08.2007, Poli Timișoara – Pandurii 3-1;

Vezi și: FOTO Două ratări MONUMENTALE pentru Viitorul! De nervi, Șumudică și-a scos un fotbalist în minutul 23