VIDEO Golul săptămânii a fost marcat de Sneijder! Reușită senzațională de la 30 de metri

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 07 May 2017

Ajuns la 32 de ani, olandezul Wesley Sneijder a marcat cel mai spectaculos gol al săptămânii, în disputa celor de la Galatasaray cu Kasimpasa, scor final 3-1.

În minutele de prelungire ale meciului, Sneijder a primit balonul în flancul stâng și a șutat de la peste 25 de metri. Balonul a lovit mai întâi transversala, apoi a intrat în poartă, fără să-i lase vreo șansă portarului oaspeților, Ramazan Kose.

Totuși, reușita spectaculoasă a mijlocașului nu a influențat deznodământul meciului. Kasimpasa a câștigat cu scorul de 3-1, după ce Galata a evoluat în inferioritate numerică mai mult de jumătate de oră. Mijlocașul Cigerci a fost eliminat în minutul 59, când a văzut al doilea cartonaș galben.

Galatasaray este pe locul 4 în Turcia, la 12 puncte în spatele liderului Beșiktaș. Basaksehir ocupă locul secund, iar Fenerbahce este pe locul al treilea.