Tenis

Monica Niculescu, înfrângere dramatică la Madrid » A părăsit competiția după o partidă-maraton

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 07 mai 2017

Monica Niculescu (48 WTA) a părăsit turneul de la Madrid în primul tur, după ce a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki (11 WTA).

Daneza s-a impus dramatic, scor 7-5, 6-7, 6-4, la capătul unei partide maraton de trei ore și douăzeci și opt de minute.

După un prim set pierdut dramatic de Niculescu, 5-7, a venit rândul româncei să câștige un set pe muchie de cuțit, impunându-se în actul secund după un tie-break extrem de disputat.

Apoi, românca a avut 2-0 în decisiv, însă nu și-a putut conserva avantajul, Wozniacki impunându-se în final, scor 6-4.

Tot azi, Simona Halep a obținut calificarea în turul secund, după victoria concludentă obținută în fața Kristynei Pliskova (DETALII, AICI)