Tenis

Victorie pentru Begu și Halep » Se pot duela cu altă româncă la turneul de la Madrid

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 08 mai 2017

Simona Halep și Irina Begu s-au calificat în turul al doilea al probei de dublu al turneului de la Madrid.

Cele două românce au trecut de perechea formată din Abigail Spears și Katarina Srebotnik, scor 5-7, 6-3, 10-8, după un meci care a durat 1 oră și 38 de minute.

În primul set, Halep și Begu au mers cap la cap cu adversarele lor, dar la scorul de 6-5, Spears și Srebotnik au făcut break.

În setul doi, româncele au făcut trei break-uri și au pierdut un game de serviciu, reușind să ducă meciul în supertie-break. Acolo, Halep și Begu au fost mai bune și s-au impus cu 10-8, câștigând meciul.

În sferturi, Halep și Begu s-ar putea duela cu Monica Niculescu. Românca și Christina McHale joacă în optimi cu perechea Mirza - Șvedova.