VIDEO Concordia Chiajna - ACS Poli 3-1 » Ilfovenii obțin a doua victorie consecutivă și ies din zona retrogradării » ACS Poli, din nou în pericol

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 10 mai 2017

Concordia Chiajna a învins-o pe ACS Poli, scor 3-1, într-un meci avans din etapa a 11-a din play-out-ul Ligii 1.

Concordia Chiajna a deschis scorul pentru gazde în minutul 23, prin Marius Pena, care a înscris printr-o superbă lovitură de cap.

Sebastian Mailat a restabilit egalitatea în minutul 75, când l-a învins pe Bălgrădean printr-un șut magnific de la 23-24 de metri, care a lovit bara și apoi a intrat în poartă.

Albu i-a readus pe ilfoveni în avantaj cu cinci minute înainte de final, când l-a învins pe Straton cu o lovitură de cap plasată.

Camerunez Patrice Feussi a închis tabela, după ce a luat o acțiune pe cont propriu și l-a executat pe portarul timișorenilor cu un șut de toată frumusețea din interiorul careului.

În urma acestei victorii, a doua la rând în acest play-out, Concordia urcă pe locul 5, cu 23 de puncte.

De partea cealaltă, ACS Poli reintră în zona retrogradării, sitându-se pe locul 6, cel care asigură prezența la baraj, având 22 de puncte.

FINAL » Concordia Chiajna - ACS Poli 3-1
Au marcat: Pena '23, Albu '85, Feussi 90+3 /  Mailat '75
Vezi AICI liveTEXT / VIDEO

Echipele de start:

Chiajna: Bălgrădean - Feussi, Dobrosavlevici, Albu, Melinte - Costin, Deaconu - Grădinaru, M. Cristescu, Serediuc - Pena

ACS Poli: Straton - Străuț, Bocșan, Șeroni, Novak - Artean, Soljic - Bărbuț, Fucek, Popovici - Drăghici

Meciul a fost programat mai devreme pentru ca ACS Poli să joace finala Cupei Ligii, pe 20 mai, cu Dinamo.