Liga 2

Spectacol în Liga a 2-a! UTA a făcut scor cu Academica Clinceni, 6-0, și e pe loc de promovoare » Cum arată clasamentul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 14 mai 2017

UTA Bătrâna Doamnă s-a impus categoric în fața celor de la Academica Clinceni, 6-0, într-un meci din etapa a 34-a din Liga a 2-a.

La pauză, scorul a fost 1-0 pentru elevii lui Laurențiu Roșu, grație golului marcat de Adrian Petre, în minutul 20.

Deși se părea că repriza a doua va fi la fel de echilibrată, arădenii au marcat de cinci ori. Adrian Petre a făcut hat-trick-ul, marcând de încă două ori în minutele 74 și 76. Curtuiuș și Burlă au marcat în minutele 82 și 84, iar scorul final a fost stabilit de Stahl în minutul 90+1.

Grație acestei victorii, UTA a urcat pe locul doi, care duce direct în Liga 1. Arădenii au 62 de puncte, cu unul peste Sepsi Sf. Gheorghe, care are un meci mai puțin.

Rezultate înregistrate sâmbătă:  Luceafărul - Dacia Unirea 4-1, CS Afumați - Foresta 6-0, Dunărea Călărași - CS Balotești 2-1. Vineri, Juventus București a învins-o pe Chindia Târgoviște, 2-1, iar FC Brașov a terminat la egalitate, 0-0, cu CS Mioveni.

ASU Poli și Sepsi Sf. Gheorghe au câștigat la "masa verde", 3-0, meciurile cu Unirea Tărlungei, respectiv CSM Rm. Vâlcea.