Cupa Romaniei

VIDEO+FOTO » Astra e prima finalistă a Cupei României » Timișoara a jucat cu rezervele și a fost învinsă categoric

+20 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 17 mai 2017

Astra a câștigat și manșa retur a semifinalelor Cupei României, pe terenul lui ACS Poli Timișoara, scor 3-0, și s-a calificat în ultimul act după ce în tur s-a impus cu 4-1.

Constantin Budescu a deschis scorul în minutul 40 după ce a reușit un lob de excepție de la 20 de metri. După pauză, Sergiu Buș și-a păcălit un adversar în careu și a marcat și el.

Scorul final a fost stabilit de Nicoară, cu 7 minute înainte de final, când l-a învins pe Curileac tot cu un lob, de această dată din interiorul careului.

Astra se va întâlni în finala Cupei României cu învingătoarea dintre CSU Craiova și FC Voluntari. În tur, ilfovenii s-au impus cu 1-0.

Ultimul act se va juca pe 27 mai, pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești.

ACS POLI TIMIȘOARA - ASTRA 0-3 VIDEO / TEXT
Au marcat: Budescu 40, S. Buș 49, Nicoară 83

Echipele de start:

ACS Poli Timișoara: Curileac - Haruț, Soljici, Fridrich, Neagu - Ignea, Oprea - Mailat, Bîrnoi, Popovici - Oc. Drăghici
Rezerve: Smaranda, Novak, Murariu, Pădurariu, Velcotă, Doman, Henrique

Astra: Iliev - Stan, Săpunaru, Fabricio, Belu - Lovin, Takayuki - Ioniță, Budescu, Teixeira, Buș
Rezerve: Lung jr., Pițian, Oros, Florea, D. Niculae, Nicoară, Boubacar