Tenis

Drum liber pentru Halep » Românca a scăpat de cea mai periculoasă adversară de la Roma

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 17 mai 2017

Simona Halep poate răsufla ușurată. Angelique Kerber, cea mai periculoasă jucătoare rămasă în turneul de la Roma, a părăsit astăzi competiția din capitala Italiei.

Kerber, favorita numărl unu a competiției și liderul din clasamentul WTA, a fost învinsă de estona Anett Kontaveit (68 WTA), scor 4-6, 0-6, după o partidă care a durat doar 57 de minute.

Jucătoarea germană continuă astfel forma slabă din ultima vreme, ultimul turneu câștigat de ea datând din septembrie 2016, atunci când se impunea la US Open.

Kerber se afla pe aceeași parte de tablou cu Halep, iar cele două ar fi putut să se întâlnească în sferturile de finală ale turneului de la Roma.

Traseu virtual Simona Halep

Optimi: Anastasia Pavlyucenkova
Sferturi: Kontaveit / Lucici-Baroni
Semifinale: Bertens / Gavrilova / Kuznețova / Makarova

Simona Halep s-a calificat astăzi în optimile de finală ale turneului de la Roma, după ce a învins-o pe nemțoaica Laura Siegemund, scor 6-4, 6-4. Românca se va duela în optimi cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.